Co dělat, když vás na dovolené popálí medúza?

meduza

Ve všech mořích a oceánech se pohybují žahavci, jako jsou mořské sasanky, medúzy a polypy. Jejich jed způsobuje na lidské kůži silné podráždění a příznaky jako při popáleninách. Na povrchu se objeví červené skvrny až bubliny a provází je hluboká bolest.

Ve slaných vodách se vyskytují medúzy různých vzhledů, velkostí, barev a stupně jedovatosti. Některé druhy způsobí pouze malé potíže, avšak v teplých tropických mořích žijí větší a jedovatější medúzy a setkání s nimi se může stát dokonce smrtelným.

Babských rad je celá řada. Postiženou pokožku je ideální potřít octem nebo citrónem, potom ránu propláchnout ve slané vodě (pitná voda je absolutně nežádoucí). Někdy údajně pomáhá posypat popálené místo suchým pískem, polít alkoholem nebo přiložit plátky rajčat. Někteří si možná vzpomenou na epizodu seriálu Přátelé, kdy Joey Monice nohu požahanou medúzou prostě počůrá.

V horších případech může nastat silná alergická reakce či anafylaktický šok. V těchto případech je samozřejmě nutné neprodleně vyhledat lékaře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *