Nezapomeňte se chránit proti slunečním paprskům

Pláž

Většina lidí v době letních prázdnin a dovolených očekává krásné slunečné počasí.

S tím se pojí ochrana a péče o pokožku a je vhodné vybavit se kvalitním přípravkem na opalování. Při výběru platí, že čím vyšší UV faktor ochrany, tím lépe. A to bez ohledu na fototyp pokožky. Lidé touží po opálení, použitím krémů s vysokým faktorem se však kůže barví do hněda pomalu, a tak se uchylují k přípravkům s nižším UV faktorem. Ochranný UV faktor pohlcuje a blokuje ultrafialové záření a prodlužuje dobu, po kterou člověk může pobývat na slunci. Dobu pobytu lze určit podle tzv. fototypu lidské pokožky. Mezi evropskou populací se používá dělení do 4 fototypových kategoriií, podle kterých lze stanovit přirozenou ochranu pokožky proti UV záření.

I. (keltský typ), světlá pleť, zrzavé vlasy, modré oči, pihy – při slunění se vždy spálí, zčervená (přirozená ochrana 5 – 10 minut)

II. (evropský typ světlý), světlá pleť, vlasy blond až světle hnědé, oči modré, šedozelené, občas pihy – většinou se spálí, zčervená a někdy se trošku opálí (přirozená ochrana 10 – 20 minut)

III. (evropský typ tmavý), pleť světle hnědá, vlasy hnědé až tmavě-hnědé, oči hnědé, šedozelené, občas pihy – opaluje se dobře, občas se spálí nebo opálí dočervena (přirozená ochrana 20 – 30 minut)

IV. (středozemní typ), pleť tmavá, oči tmavé, bez pih – většinou se při opalování nespálí (přirozená ochrana až 45 minut)

Ochranné krémy, emulze, oleje nanášíme nejlépe půl hodiny před pobytem na slunci a během dne opakujeme – tím však nedochází ke sčítání a zvýšení hodnoty faktoru!!!

U dětí by mělo být samozřejmostí používání přípravku 50+, pokrývka hlavy, zahalení do lehkého bílého oděvu, pitný režim a ideální je nepobývat na slunci v době mezi 12 – 15 hod.

Malé množství slunečních paprsků je pro člověka prospěšné a důležité, ale jinak si svoji kůži snažme chránit svědomitě, tak aby nás po letech nečekalo nemilé překvapení v podobě kožních nádorů. Kůže si každé spálení pokožky pamatuje, a to může mít do budoucna fatální následky.

Nepodceňujme sledování vzniku nových a změn stávajících pih a znamének. Podezřelé kožní útvary nechejme co nejdříve vyšetřit kožním lékařem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *